Topic.
Shinagawa Noodle Machine, which exports noodle-making machines domestically as well as to other countries, is a company that provides integrated in-house services from development and manufacturing to sales and maintenance of the "Mighty" series of all-mighty type compact noodle-making machines.
Here we introduce a summary of the features and specifications of Shinagawa Noodle Machine's small noodle-making machines.
Shinagawa Noodle Machine's small-sized noodle-making machines have been delivered domestically and overseas.(*) There are
Europe, other Asian countries, the Middle East, Oceania, North America, and Latin America,Noodle-making machine manufacturer of choice in various countriesIt is.
Shinagawa Noodle Machine can make a variety of noodles, from ramen to nihachi soba, handmade style udon, and pasta, with simple operation.Creator of the "Mighty Series" of compact noodle-making machinesThe following is a list of the most common problems with the "C" in the "C" column.
Most of the company's small noodle-making machines are integrated with a mixer and a noodle-making machine, allowing the entire noodle-making process to be performed in a single machine.
Shinagawa Noodle Machine's "Mighty" series of compact noodle makers can easily change thick, thin, or thick noodles by adjusting a knob, making it suitable for any type of noodle.
Also,Roll speed and incisor speed can be freely controlled.The It is designed to be gentle to the operator as well as to the consistency and thickness of the noodles.
Here are three representative small noodle-making machines offered by Taisei Machinery Industry.Selecting the right machine based on your shop’s scale and production needs allows you to produce consistent, high-quality noodles efficiently.
On this site, we introduce recommended commercial noodle-making machines by production volume (per hour) to help you make informed choices before purchasing.Introducing two of the noodle-making machines handled by Shinagawa Noodle Machine, small noodle-making machines that can make a variety of noodles all in one machine.
The Mighty 50 is a single machine that can handle all aspects of noodle making.
Adjustable water additionTherefore, a variety of noodles can be made, from high water content nihachi-soba and low water content ramen to short boiling time and strong udon noodles.
| Model | 5WS-PSSB |
|---|---|
| Compatible Noodles | Udon, Soba, Ramen, Pasta |
| Production Capacity | 250-300 servings(*) |
| Dimensions (W×D×H) | Not specified |
| Weight | Not specified |
| Power Consumption | 750W |
| Mixer Size | 10kg/13kg |
| Optional Attachments | Cutting teeth, rolling pin, powder box, oil jug |
The Mighty 50 Plus is,Compact "Mighty 50" plus large-capacity mixerA small noodle-making machine that has been developed by the company.
The amount of water added can be adjusted from low water to high water, so a variety of noodles can be made with a single machine, from low water ramen noodles to high water udon noodles.
| Model | 5WS-SSPB+25 |
|---|---|
| Compatible Noodles | Udon, Soba, Ramen, Pasta |
| Production Capacity | 250-300 servings(*) |
| Dimensions (W×D×H) | 1350mm x 1300mm x 550mm |
| Weight | Not specified |
| Power Consumption | 1 phase 100v750w or 3 phase 200v750w (1-phase 100v100w is also required separately) |
| Mixer Size | 3 phase 200v1500w (25Kg mixer)/ 3-phase 200v 2200w (50Kg mixer) |
| Optional Attachments | Cutting teeth, rolling pin, powder box, oil jug |
Reason for Installation
The reason for the introduction was not stated.
Results After Installation
Yudetaro, a "homemade noodle from flour.All soba noodles are made in the restaurant, providing authentic soba at a reasonable price.The soba noodles are boiled to order. Soba is boiled to order.
Reason for Installation
The reason for the introduction was not stated.
Results After Installation
This Japanese restaurant has seats reserved exclusively for Japanese people, as the restaurant quickly fills up with Italians. There are even Japanese who commute from Rome just to eat Owl's Ramen.
Reason for Installation
The reason for the introduction was not stated.
Results After Installation
Delivered in 2013. This is the first overseas branch of Yamatoten, a restaurant specializing in oyu-soba with the sales pitch "the final form of ramen culture." It is popular among locals.
Reason for Installation
The reason for the introduction was not stated.
Results After Installation
Delivered in 2009. Mainly ramen and Chinese food, but also offers Japanese food such as udon and sushi.
Reason for Installation
The reason for the introduction was not stated.
Results After Installation
Delivered in 2012, this ramen restaurant is dedicated to LOHAS, health and the environment. Features a healthy soup made with tomatoes. This is the first overseas store and the first store in Taiwan.
| Manufacturer Name | Shinagawa Noodle Machine Co. |
|---|---|
| Head Office | 4-10-19 Nakanobu, Shinagawa-ku, Tokyo |
| Contact Number | 03-3781-4249 |
| Official Site | https://www.sinagawa.co.jp/ |
Recommend
Source: Taisei Kikai Kogyo Official Website
(https://taisei-inc.jp/works/taisei/)
| Dimensions (mm) | 600×870×1,000 |
|---|---|
| Compatible Noodle Types | Ramen, udon, soba, pasta, gyoza wrappers |
| With mixer | 8 kg mixer included |
| Key Features |
|
Source: Sanuki Menki official website
(https://www.menki.co.jp/products/konpira-no.1)
| Dimensions (mm) | 600×870×1,000 |
|---|---|
| Compatible Noodle Types | Ramen, udon, soba, pasta, gyoza wrappers |
| With mixer | Sold separately |
| Key Features |
|
Source: Yamato Manufacturing official website
(https://www.yamatomfg.com/noodle-machines/continuation-roll-line/combined-machine/)
| Dimensions (mm) | 2,640 x 976 x 1,510 |
|---|---|
| Compatible Noodle Types | Ramen (other types available upon request) |
| With mixer | Sold separately |
| Key Features |
|