Topic.
Jun Soba Co., Ltd. manufactures and sells noodle-making machines, boiling kettles, mixers, and other equipment to make it easy to serve delicious soba noodles. Here, we explain the features of Jun Soba Co., Ltd. and the noodle-making machines it handles.
At Jun Soba Co,Three sizes of noodle-making machines availableWe have a wide range of products. The attractive feature of this model is that it can be selected according to the size of the kitchen. The smallest "Jun Soba 80" requires a separate boiling pot, but can be installed in a very compact space.
Some people may be considering the introduction of a noodle-making machine, but are concerned about whether they will be able to use it to its full potential. Jun Soba Co. provides noodle-making training programI am doing this.
The two-day curriculum consists of a two-day course, with the first day consisting of explanations of materials, explanations of the noodle-making machine and related equipment including maintenance, and explanations of safe operation. In addition, lectures on buckwheat flour types, dough kneading, weighing, and adding water are also provided, making this course suitable for those who wish to open a new noodle-making machine and start a juwari-soba restaurant.
The second day of the curriculum is technical instruction, which includes dough kneading instruction, boiling, practice, and cleanup.
Here are three representative small noodle-making machines offered by Taisei Machinery Industry.Selecting the right machine based on your shop’s scale and production needs allows you to produce consistent, high-quality noodles efficiently.
On this site, we introduce recommended commercial noodle-making machines by production volume (per hour) to help you make informed choices before purchasing.The machine can produce 300 servings of noodles per hour, making it suitable for restaurants with a large number of customers. Yet, it is a compact noodle-making machine, so it does not take up much space. 5-eating double dough cylinder cups are used for easy continuous operation.It is. It can be used to serve two types of soba by changing the way it is used.
| Model | Not specified |
|---|---|
| Compatible Noodles | soba |
| Production Capacity | 300 meals/h |
| Dimensions (W×D×H) | 750 x 800 x 1,700mm |
| Weight | 150kg |
| Power Consumption | 100V 110W |
| Mixer Size | Not specified |
| Optional Attachments | Not specified |
This is a compact and lightweight type noodle-making machine. It is also suitable for stores that are not large in size. It can be installed in a small boil kettle or attached to a boil kettle or soup range that has already been purchased.Three types of soba can be served by using three different nozzle cupsIt is also attractive because it is
| Model | Not specified |
|---|---|
| Compatible Noodles | soba |
| Production Capacity | 120 meals/h |
| Dimensions (W×D×H) | 200 x 620 x 1,700mm |
| Weight | 25kg |
| Power Consumption | Pneumatic |
| Mixer Size | Not specified |
| Optional Attachments | Not specified |
This inexpensive, lightweight, and compact type is suitable for those who are looking for a noodle-making machine that can be introduced at the lowest possible cost.Compact design enables noodle making in small boiling kettles and medium-sized microwave ovensIt is.
| Model | Not specified |
|---|---|
| Compatible Noodles | soba |
| Production Capacity | 80 meals/h |
| Dimensions (W×D×H) | 200 x 620 x 1,675mm |
| Weight | 15kg |
| Power Consumption | Pneumatic |
| Mixer Size | Not specified |
| Optional Attachments | Not specified |
| Manufacturer Name | Jun Soba |
|---|---|
| Head Office | 1-4-10, Mitake, Morioka-shi, Iwate |
| Contact Number | 019-601-7158 |
| Official Site | https://jun-soba.com/ |
Recommend
Source: Taisei Kikai Kogyo Official Website
(https://taisei-inc.jp/works/taisei/)
| Dimensions (mm) | 600×870×1,000 |
|---|---|
| Compatible Noodle Types | Ramen, udon, soba, pasta, gyoza wrappers |
| With mixer | 8 kg mixer included |
| Key Features |
|
Source: Sanuki Menki official website
(https://www.menki.co.jp/products/konpira-no.1)
| Dimensions (mm) | 600×870×1,000 |
|---|---|
| Compatible Noodle Types | Ramen, udon, soba, pasta, gyoza wrappers |
| With mixer | Sold separately |
| Key Features |
|
Source: Yamato Manufacturing official website
(https://www.yamatomfg.com/noodle-machines/continuation-roll-line/combined-machine/)
| Dimensions (mm) | 2,640 x 976 x 1,510 |
|---|---|
| Compatible Noodle Types | Ramen (other types available upon request) |
| With mixer | Sold separately |
| Key Features |
|